ubezpieczenie na zycie przy kredycie

Ubezpieczenie na życie i kredyt. Dlaczego to tak ważne?

Kredyt hipoteczny to wieloletnie zobowiązanie finansowe, czasami nawet na 30 lat. W tym czasie wiele może się wydarzyć. Dlatego warto zastanowić się nad odpowiednim ubezpieczeniem na życie.

Część banków wymaga ubezpieczeń przy kredycie hipotecznym, bez nich nie uzyskamy kredytu. Inne banki w zamian za skorzystanie obniżają marżę kredytu. Wiele osób traktuje ubezpieczenie jako obligatoryjną opłatę do kredytu.

 

Najpierw OWU

 

Tajemniczy skrót oznacza Ogólne Warunki Ubezpieczenia.  Jest to dokument z którym trzeba koniecznie się zapoznać przed podpisaniem umowy. Warto sprawdzić, czy bankowe ubezpieczenie nie posiada wielu wykluczeń z ochrony ubezpieczeniowej. Zakres zdarzeń, których dotyczy ochrona jest bardzo różny. Należy zadbać o to, aby był dostosowany do indywidualnej sytuacji.

 

Mam ubezpieczenie grupowe

 

Wiele osób posiada ubezpieczenia grupowe w swojej pracy. Są to z reguły produkty w atrakcyjnej cenie, najczęściej oferują bardzo szeroki zakres usług. Niestety, ale posiadają dużą wadę wynikającą z rozległości produktów – ochrona ubezpieczeniowa jest niewielka, gdyż sumy ubezpieczeń są bardzo małe. W praktyce ubezpieczenia grupowe często nie chronią przed zdarzeniami, których ryzyko wystąpienia jest największe.

 

Dodatkowe produkty

 

Oprócz głównego ubezpieczenia na życie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele produktów dodatkowych, takich jak ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu, operacji, choroby, inwalidztwa, urodzenia dziecka i wielu innych zdarzeń. Warto zastanowić się czy ryzyko wystąpienia danego zdarzenia naprawdę nas dotyczy.

 

Produkty inwestycyjno ubezpieczeniowe

 

Dużo towarzystw ubezpieczeniowych proponuje produkty ubezpieczeniowo inwestycyjne. Są to oferty w których część comiesięcznej płatności jest przekazywana na ubezpieczenia, a reszta na produkt inwestycyjny. W  zdecydowanej większości te oferty nie zapewniają realnej ochrony ubezpieczonej, a korzyści z inwestowania są niewielkie z uwagi na duże opłaty za zarządzania, wejście i wyjście.

 

Ubezpieczenia ze zwrotem

 

Od pewnego czasu na rynku ubezpieczeń występują produkty ze zwrotem, są to ubezpieczenia na dłuższy okres z większą składką niż w przypadku zwykłych polis. Jeśli w trakcie okresu ochrony ubezpieczeniowej nie nastąpi wypłata na skutek zdarzenia, które było objęte ubezpieczeniem następuje zwrot całości lub części wpłaconych składek. Wadą produktu jest brak waloryzacji i niższa siła nabywcza pieniądza po okresie ubezpieczenia.

 

Czy ubezpieczenie na życie ma sens?

 

Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony jest to dodatkowy koszt i obciążenie budżetów oprócz raty kredytowej. Z drugiej strony  życie jest bardzo nieprzewidywalne, a ubezpieczenie daje spokojny sen, zabezpiecza naszych bliskich przed konsekwencjami przykrych zdarzeń.

Statystycznie ubezpieczenia na życie dają zyski firmom ubezpieczeniowym, jednak w indywidualnej perspektywie mogą uchronić przed nieprzewidywalną przyszłością.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *