Zakup własnego mieszkania na kredyt hipoteczny

Kredyt na zakup mieszkania krok po kroku

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Dom jest miejscem w którym spędzamy mnóstwo czasu. Śpimy, odpoczywamy, spędzamy czas z rodziną. Dlatego zakup mieszkania to bardzo ważna decyzja. Niestety tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania za własne oszczędności. Dla wielu zakup swojego własnego mieszkania wiąże się z kredytem hipotecznym. Na szczęście sytuacja gospodarcza w Polsce sprzyja kredytobiorcom – kredyty mieszkaniowe są bardzo nisko oprocentowane. Od czego zależy oprocentowanie? Odpowiedź znajdziesz w artykule WIBOR.

Od czego zacząć starania o kredyt hipoteczny?

 

Poniższy diagram pokazuje krok po kroku proces zakupu mieszkania na kredyt

Proces kredytowy zakupu nieruchomości Białystok

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie swojej zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa to maksymalna kwota jaką zdecyduje się nam pożyczyć bank. Zależy to od wielu czynników – między innymi historii kredytowej, dochodów, formy zatrudnienia, miejscowości, liczby osób na utrzymaniu i zobowiązań. Banki bardzo różnie liczą zdolność kredytową. Są to różnice sięgające nawet kilkudziesięciu procent. Oznacza to, że w jednym banku możemy przykładowo pożyczyć 150 000 zł, a w drugim 220 000 zł. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który bank najkorzystniej liczy zdolność kredytową. Zależy to od wielu czynników i polityki banku wobec konkretnych grup kredytobiorców. Co zrobić jeśli nie posiadamy zdolności kredytowej? Czy nie otrzymamy kredytu na zakup mieszkania? Odpowiedź znajdziesz w artykule Kredyt bez zdolności kredytowej (link).

Następnym krokiem jest zgromadzenie wymaganego wkładu własnego. Wkład własny jest to część wartości mieszkania, którą musimy wnieść najczęściej w formie gotówki. Według Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego minimalny wkład własny w roku 2018 powinien wynosić 20%. Oznacza to, że na zakup mieszkania o wartości 200 000 zł potrzebujemy aż 40 000 zł. Na szczęście część banków udziela kredytów z mniejszym wymaganym wkładem własnym, wynoszącym 10% – aby pożyczyć 200 000 zł potrzebujemy 20 000 zł wkładu własnego. Pobierają za to dodatkowe niewielkie ubezpieczenie brakującej kwoty. Co zrobić, jeśli nie posiadamy wymaganego wkładu własnego? Czy zawsze jest potrzebny? Odpowiedź znajdziesz w artykule Kredyt bez wkładu własnego (link)

Wiedząc jaką mamy zdolność kredytową i jaki posiadamy wkład własny możemy rozpocząć poszukiwanie nieruchomości. Poszukiwania najczęściej odbywają się w Internecie. Możemy szukać mieszkania bezpośrednio lub skorzystać z usług agencji nieruchomości. Niestety, ale wiąże się to z dodatkowymi opłatami.

 

Umowa przedwstępna

 

Po wybraniu nieruchomości należy podpisać umowę przedwstępną – jest to umowa w której dwie strony – kupujący i sprzedający zobowiązują się do podpisania umowy przeniesienia własności mieszkania w przyszłości – po uzyskaniu kredytu. Warto zabezpieczyć się przed skutkami nieotrzymania kredytu – utratą zadatku. W przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym podpisywana jest umowa rezerwacyjna lub umowa deweloperska – na rynku pierwotnym. Więcej o umowach w artykule Umowa przedwstępna, rezerwacyjna i deweloperska – na co zwrócić uwagę (link).

 

Wybór odpowiedniego banku

 

Kolejnym etapem jest zapoznanie się z ofertami banków. Ze względu na ich ilość oraz mnogość ofert należy sobie zarezerwować na to sporo czasu. Oczywiście należy się spodziewać, że każdy bank powie, że ich oferta jest najlepsza. Kolejnym etapem jest analiza wszystkich ofert kredytu na zakup mieszkania i wybranie tych rzeczywiście najkorzystniejszych. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wszelkie ukryte opłaty. Wybór banku to bardzo ważna decyzja, dopasowanie oferty do konkretnych potrzeb pozwoli oszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Inną możliwością jest skorzystanie z bezpłatnej pomocy doradcy lub eksperta finansowego. W jednym miejscu można porównać oferty wielu banków, obliczyć zdolność, przeanalizować sytuację i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Dodatkowo otrzymamy pomoc przy gromadzeniu niezbędnej dokumentacji, wypełnieniu wniosków i analizę umowy kredytowej. Brzmi, jakby był w tym jakiś haczyk. To nieprawda. Zajrzyj do artykułu Jak zarabia doradca finansowy.

 

Wniosek kredytowy

 

Po zebraniu wszystkich dokumentów należy złożyć wnioski kredytowe. Można je złożyć jednocześnie do kilku banków. Wniosek kredytowy to dokument informujący bank o kredytobiorcy i przedmiocie kredytowania – kupowanej nieruchomości. Na tej podstawie bank podejmuje decyzję, czy udzieli kredytu.

 

Akt notarialny

 

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji wystarczy podpisać umowę kredytową, następnie akt notarialny, czyli umowę przeniesienia własności i cieszyć się nowym mieszkaniem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *