Inwestycje w nieruchomości kredyt

Inwestycje w nieruchomości przy pomocy kredytu

Jedna z definicji określa inwestowanie jako rezygnację z bieżącej konsumpcji na rzecz potencjalnych korzyści. Inwestowanie przy pomocy kredytu nie spełnia tej definicji. Nie wymaga inwestowania własnych środków dzięki możliwościom finansowania takim, jak tani kredyt hipoteczny.

W dobie niskich stóp procentowych inwestorzy szukają nowych sposobów zarabiania. Bezpiecznie inwestycje w obligacje skarbowe i depozyty bankowe nie pozwalają na osiągnięcie wysokich stóp zwrotu. Inwestycje w alkohole, metale szlachetne, brylanty, dzieła sztuki, auta, zegarki, wieczne pióra, walory numizmatyczne i filatelistyczne, pożyczki społecznościowe oraz wirtualne waluty zyskują na popularności. Inwestorzy szukają bezpiecznych alternatyw z możliwie dużą stopą zwrotu.

Niestety, ale inwestycje alternatywne często są obarczone dużym ryzykiem oraz cechują się małą płynnością. Wynika to bezpośrednio z ich rzeczowego charakteru.

Wśród alternatywnych inwestycji coraz większą popularność zdobywają nieruchomości. Trudno się temu dziwić – wysokie bezpieczeństwo oraz potencjalnie wysokie stopy zwrotu przyciągają inwestorów. Co ciekawe duża część tych inwestycji finansowana jest za pomocą kredytu hipotecznego. Dzięki aktualnej sytuacji gospodarczej stopy zwrotu z inwestycji w nieruchomości najczęściej są kilkakrotnie większe niż stopy oprocentowania kredytu.

Metod zarabiania na nieruchomościach jest kilka – od spekulacyjnych, polegających na zakupie i sprzedaży za wyższą cenę nawet już na etapie budowy nieruchomości, po czerpanie regularnych rent z najmu.

Ryzyka  inwestowania w nieruchomości

Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. W przypadku nieruchomości jest ono stosunkowo małe, jednak należy pamiętać, że istnieje. Ryzyko w przypadku kredytowania inwestycji się zwiększa – wzrost stóp spowoduje zwiększenie kosztów kredytu i jednocześnie zmniejszy atrakcyjność inwestycji – gdyż wzrośnie stopa zwrotu klasycznych inwestycji. Nieruchomości to inwestycje, które mają wysoki próg wejścia, sprawia to, że ich płynność nie jest największa. Kolejnymi aspektami, które należy rozważyć są możliwość otrzymania niższych zysków niż spodziewane, kłopoty ze sprzedażą i wynajmem, ryzyko załamania rynku. Większość z nich można ograniczyć rozsądnie wybierając nieruchomość i odpowiednio zarządzając najmem lub sprzedażą.

Zalety inwestowania w nieruchomości

Coraz większy popyt na nieruchomości, napływ ludności do miast zachęcają do inwestowania w nieruchomości. Z uwagi na charakter inwestycji nieruchomości gwarantują ochronę przynajmniej części zainwestowanego kapitału. Oprócz wojny nie istnieją realne zagrożenia całkowitej utraty kapitału, przed którymi nie da się zabezpieczyć. Ta właściwość sprawia, że kredyty hipoteczne są tak tanie. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zauważalny jest ciągły wzrost wartości nieruchomości. Systematycznie rośnie też ilość transakcji, co pozytywnie wpływa na płynność rynku.

Wszystko to sprawia, że inwestycje w nieruchomości stanowią ciekawą i coraz bardziej popularną alternatywę. Rynek w dużych miastach, takich, jak Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice, Białystok, Gdynia, Częstochowa, Radom, Sosnowiec, Toruń jest wyjątkowo atrakcyjny pod względem nieruchomościowym.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *